fbpx

תזונה לפי הרמבם

הרפואה המערבית הקונבנציונלית של שנת 2023 עדיין מתמודדת עם שאלות לא פתורות ולמרות הקדמה המאפיינת את עולם המחקר לצד שילוב טכנולוגיות, רובוטיקה ובינה מלאכותית רב הנסתר על הנגלה בכל הקשור בחקר הגנטיקה, המוח ועוד. הרמב"ם, אחד מגדולי פוסקי היהדות שהוכר גם כפילוסוף ורופא בתרבויות אירופה וארצות ערב, הותיר אחריו תורה רפואית מונעת בספרים רפואיים שונים ואף בספרו "משנה תורה" המפורסם. תזונה נכונה לפי הרמב"ם – חלק אינטגרלי משגרת חיים בריאה.

תזונה לפי הרמבם - אמנות האכילה הנכונה

בכתביו הרפואיים של הרמב"ם על תזונה, שנשמרו מזה מאות שנים, אנו מוצאים הוראות לתזונה נכונה הרלוונטיות נכון לשנת 2023. מאז – כבר התגלתה אמריקה, נפלו רבים במלחמות עולם, הומצאו המטוס והרכב והוטלו פצצות אטום – אבל עקרונות התזונה לא השתנו ומדע הרפואה של הרמב"ם לא פג תוקף. לפי ספרי הרמב"ם, השלב הראשוני בשמירה על בריאות הגוף כולל תחילה מניעת מחלות באמצעות שמירה על תזונה נכונה הכוללת שימוש במאכלים שנמצאו כמשרתים את מטרת קיום הגוף לפי "הוראות הפעלה" מדויקות. רק בשלב הבא, תבוא הרפואה באמצעי לטיפול במצבי חולי.

הבריאות - המצב הטבעי

אז מה, נולדנו בריאים או חולים? לפי תורת הרמב"ם, הבריאות הינה המצב הטבעי של גוף האדם. תינוק שנולד מקבל מכונה סופר מושלמת לעבוד איתה – גוף האדם: שלם, בריא ומתפתח. הגוף הזה זקוק ל'דלק' לתפעול נאות. המכונה מתחילה לחרוק כשאנחנו צורכים מאכלים המזיקים לבריאותנו או צורכים אוכל לא בריא במינון גבוה מדי.
מדברי הרמב"ם: "צריך אדם להרחיק עצמו מדברים המאבדין את הגוף, ולהנהיג עצמו בדברים המברין ומחלימין…לעולם לא יאכל אדם אלא כשהוא רעב ולא ישתה אלא כשהוא צמא"… (הלכות דעות, פרק ד').

מה ההבדל בין רעב לתיאבון? או למה קשה לנו לומר 'לא' מול המבורגר עסיסי?

כחלק מהעולם המערבי החשוף לשפע מזון בלתי נתפס ותרבות חיים המעודדת צריכת יתר של ג'אנק פוד, התרגלנו לספר לעצמנו שאנו רעבים במפגש עם מזונות מגרים, גם כשבפועל אין זה כי עם תשוקה הנובעת מגירוי חיצוני או פעולה של רפלקס מותנה. כלומר, יתכן ואנחנו אחרי סעודה משביעה אולם בחשיפה לכריך המבורגר עסיסי נתרגם בטעות את יצר האכילה התאווני כרעב.

הרמב"ם המדריך לאכול רק לאחר הרגשת תחושת רעב, חוזר ומדגיש כי הרגלי אכילה נכונים אלו חשובים לסילוק יעיל של הפסולת מהגוף כתנאי לשמירה על בריאותנו.

רעב הוא צורך גופני פיזיולוגי בו רמת הסוכר בדם יורדת והגוף זקוק למזון על מנת לספק אנרגיה חדשה לגוף.
אכילה שלא בזמן רעב גורמת להפרשה של מיצי קיבה ברמה בלתי מספקת כך שחלק מהמזון אינו יכול להתעכל בצורה הנכונה. לסיבות תוצאות בלתי רצויות כמו נפיחות, כאב בטן וגזים.

תזונה לפי הרמבם

הקמת בית חולים מתחת לגשר

הרפואה אינה משתמשת בשיפור התזונה ככלי לריפוי. בלימודי הרפואה אין התייחסות מספקת לנושא התזונה הנכונה מה שמזכיר את משל הקמת בית חולים מתחת לגשר השבור.

לפי הרמב"ם העוסקים ברפואה נדרשים לבקיאות מלאה בתחום התזונה הבריאה ככלי מנע וככלי טיפולי. או כלשונו: "הידיעה בכוחות המזונות קרוב שיהיה מהיותר מועיל בידיעת הרפואה." (פרקי משה, כ').

סברה זו מסבירה את החסר המאפיין את עולם הרפואה המטפל במחלה ולא בגורמים לה – ליקויי התזונה המאפיינים את תרבות הצריכה המערבית.

חשיבות האיזון בעולם התזונה - גם חסה לא אוכלים יותר מדי

"ורוב החולאים שבאים על האדם אינם אלא או מאכילת מאכלים רעים או מפני שהוא ממלא בטנו ואוכל אכילה גסה אפילו ממאכלים טובים." פרקי תזונה על פי הרמב"ם הנלמדים בהלכות דעות מציינים כי אכילה גסה, כלומר אכילת יתר, היא גורם עיקרי בהיווצרות מחלות.

הוא מדגיש כי גם מאכלים טובים אינם משרתים מטרות בריאות כשאנו אוכלים אותם בלי הגבלה. כך שאם תכננתם דיאטה הכוללת אכילה של ענבים, לחם מלא או מרק כרוב ללא גבול, מוטב שתעשו טובה לכם ולגוף שלכם ותנסו למצוא נוסחה אחרת, מאוזנת יותר, לירידה במשקל…

תזונה לפי הרמב"ם

הידעתם? המזון אותו אנו אוכלים נועד לקיים את הגוף שלנו

לא, הוא לא נועד כדי להפיג לנו שעות שעמום, לא לייצר לנו חוויות חברתיות-תרבותיות ולא כדי לשפר לנו את מצב רוח. למזון שלנו תפקיד יחיד וחיוני מאוד: קיום הגוף שלנו.

התפקיד הביולוגי

תפקיד המזון הוא לספק לגוף את האנרגיה הדרושה לו על מנת שיוכל לתפקד היטב. תפריט יומי עם אוכל בריא מעניק לתאי הגוף את כל החומרים הדרושים להם. חכמת תזונה לפי הרמבם מציעה לאדם לנהוג בחכמה ובשליטה וכך הוא כותב עוד בהלכות דעות: "ישים על ליבו שיאכל וישתה כדי להברות גופו ואיבריו בלבד. לפיכך לא יאכל כל שהחיך מתאווה …אלא יאכל דברים המועילים לו."

תהליך ביוכימי

תהליך העיכול על ידי הפרשת מיצי עיכול נקרא בלשונו של הרמב"ם: "בישול המזון". לפי משנתו – הנזק הנגרם מליקויים בעיכול המזון הוא נזק המשפיע בטווח הארוך על איברים נוספים בגוף ולא רק על איברי העיכול כדוגמת: הכבד ואיברים חיוניים נוספים.

מתי בפעם האחרונה תדלקתם את הרכב שלכם בליקר בננות?

אכילה נכונה ומותאמת לגוף היא פעולה מבוססת רציונל בריא ושכל ישר. כל בר דעת מבין שרכב נדרש לסוג דלק מסוים בכמות מדויקת על מנת לתפקד כיאות. באותה מידה עלינו להתייחס בחמלה לצרכי הגוף שלנו: צריכת מזונות איכותיים במינון נכון וכן שמירה על צירופי מזון נכונים.

למה מומלץ שלא להתעמל אחרי האוכל?

לפי חכמת הרמב"ם חשוב מאוד להתעמל לפני הארוחה ולא לאחריה על מנת לשמור על גוף בריא, שכן גם פעילות גופנית מומלצת, אם היא מטלטלת את הגוף בזמן העיכול, עלולה להזיק יותר מלהועיל.

תזונה לפי עונה

לא התכוונו גלידה בקיץ ושוקו חם בעונת החורף, לרמב"ם יש כללים עונתיים שונים ביחס להרגלי אכילה.

כך נכתב בהלכות דעות: "בימות החמה אוכל מאכלים הקרים ולא ירבה בתבלין… ובימות הגשמים אוכל החמין [מאכלות חמים] ומרבה בתבלין." בנוסף, הוא מסביר כי בימים חמים מומלץ להפחית במזון ולאכול מזונות קלים כאשר בימות החמה יאכל שני שליש ממה שרגיל לאכול בימות הגשמים.

משקאות לפי הרמב"ם

רגע לפני שאנחנו מזמינים עוד פחית קוקה קולה קרה ממכונת משקאות מזדמנת מוטב שנלמד איזה סוג משקה הגוף שלנו מעדיף לצרוך. הרמב"ם מדגיש על חשיבות הבחירה במים טבעיים בלבד אשר אין להם לא טעם ולא ריח כמשקה מרווה המזין את הגוף בנוזל המיטבי עבורו לתפקוד תקין בחיוניות הנדרשת.

תזונה לפי הרמבם - איכות חיים ושמירה על הבריאות

לא לחינם ייחס הרמב"ם שהיה גדול הרופאים, חשיבות כה קריטית לתזונת האדם ככלי מניעה וטיפול רפואי. הרגלי חיים בריאים כוללים שימוש נכון בעולם המזון, כך סבר הרמב"ם שהכיר כרופא את ההשפעה החיובית של תזונה נכונה וכמו גם את השפעתם ההרסנית של חיים הכוללים צריכת מזונות בעייתיים שלא לפי "הוראות היצרן". הקפדה על תזונה נכונה היא הכרחית ומסייעת לשמירה על בריאות האדם כאקט מונע.

מקורות: ויקיפדיה

תוכן עניינים
אמא בריאה

תוכנית אונליין לתזונה נכונה לירידה במשקל ושמירה על אורח חיים בריא

רוצה שינוי? דברי איתנו

אני מאשרת קבלת טיפים, חומר פרסומי והטבות ב SMS.

עוד תוכן רלוונטי עבורך
תזונה
תזונה

6 יתרונות לשמירה על תזונה איכותית ובריאה שמירה על תזונה בריאה ומאוזנת היא חיונית לרווחה הכללית. זה לא רק עוזר במניעת מחלות כרוניות אלא גם

קראי עוד »
תזונה בריאה

תזונה בריאה גם לכם התזונה הבריאה היא בעדיפות ראשונה? צודקים! תזונה בריאה הוכחה ככזאת שמונעת מחלות, מחזקת את המערכת החיסונית ומעולה לאורח חיים בריא ואיכותי.

קראי עוד »
איזון הורמונלי תזונה

איזון הורמונלי תזונה – 7 טיפים ששווים זהב הורמונים הם השליחים הכימיים של הגוף, הם משפיעים על המשקל והתאבון, הבריאות הגופנית והנפשית, מצב הרוח ועוד

קראי עוד »
תזונה טבעית

תזונה טבעית כשאתם שומעים את צמד המילים הפופולרי 'תזונה טבעית', מה התמונה שעולה לכם לראש? יש כאלה שיחשבו על רגבי אדמה ריחניים ונוצצים מטל, ואחרים

קראי עוד »
דיאטה
דיאטה

דיאטה במאמר זה יוצגו ממצאים מתוך מחקרים על חשיבותה של דיאטה מאוזנת והשפעתה על הרווחה הפיזית והנפשית שלנו. המאמר מתעמק במחקרים העדכניים ביותר ובחוות דעת

קראי עוד »
תזונה לפי הרמב"ם

תזונה לפי הרמבם הרפואה המערבית הקונבנציונלית של שנת 2023 עדיין מתמודדת עם שאלות לא פתורות ולמרות הקדמה המאפיינת את עולם המחקר לצד שילוב טכנולוגיות, רובוטיקה

קראי עוד »
הליקובקטר תזונה

הליקובקטר תזונה סובלים משלשולים? צרבת או כאבי בטן? יכול להיות שאתם סובלים מהחיידק הליקובקטר פילורי. אין סיבה לדאגה כיוון שניתן לטפל בחיידק ולהביא לשיפור במצב,

קראי עוד »

לצפייה באתר בטאבלט - יש לסובב את המסך לרוחב​